Firmanı Ekle

Davranış Nedir Davranış Bilimleri Nelerdir

  • 17.04.2021
  • 0

DAVRANIŞ NEDİR DAVRANIŞ BİLİMLERİ NELERDİR

Davranış içsel veya dışsal uyarılara karşı kişinin gösterdiği tepkilere denilmektedir. Kişinin yaptığı her eylem kişinin davranışını yansıtmaktadır. Kişinin dış dünyada karşılaştığı uyarılara karşı gösterdiği fiziksel veya duygusal olarak verdikleri tepkilerin bütününe denilmektedir. Hiç hareket etmeden de bir şeylere tepki verebiliriz. Bazen davranışlar sayısal olarak olarak da ifade edilmektedir. örneğin bir çocuğu köpek ısırdıktan sonra o köpekten artık korkması onun davranışına yansıyan bir olaydır. Davranışlar bilinçli ve bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. Davranışlar bazen değişebilmektedir.  İnsanların davranışlarını kontrol altına almaları kendi ellerindedir. Davranış kişinin hayatı boyunca fizyolojik veya biyokimyasal değişiklerden farklı bir olaya veya ortam değişikliğine verilen ada denilmektedir. Canlıların davranış merkezleri beyindir. Her şeyi beyin üzerinden yönetebilmektedirler. Doğal davranışların içinde refleksler yer almaktadır.  Refleksler canlıların dışarıdaki etkilere karşı gösterdikleri ani tepki ve hareketlere denilmektedir. Sinir sistemi bulunan tüm canlılarda refleks olayı görülmektedir.

Sonradan edinilen davranışlarda;

*Şartlanma ile öğrenme

*Deneme yöntemi ile öğrenme

*İzlenim ile öğrenme

*Gözleme ile öğrenme örnekleri verilebilmektedir. Bu yazdıklarımız ile grup içinde dayanışma artmakta iletişim, savunma gibi terimleri oluşturmaktadır.

Davranış bilimleri;

İnsan ve insanın davranışlarını ele almaktadır. İnsan davranışlarının toplum bilimi ile ilişkisini araştırarak davranışların daha anlamlı ve düzgün olmasında yardımcı olmaktadır. Davranış bilimleri birçok alanda bulunmaktadır

*Ekonomi

*Endüstri

*Sağlık

*Siyaset

*Eğitim

Hukuk gibi birçok alanda davranış yöntemleri görülmektedir.

Davranış biliminin önemi; insanların kişiliklerini değiştirerek karşı tarafa nasıl davranması gerektiği konusunda yardım etmektedir.

Kurumsal davranışlar; insan davranışlarının çıkış noktalarını inceleyerek ve o davranışın biçimlenmesi, düzeltilmesinde önemli bir yere sahiptir. Kurumsal davranışlarda ama kişinin kendisiyle veya başkasıyla olan ilişkilerindeki davranışlarını incelemektedir. Kurumsal davranışta içinde bulunulan durumdaki kötü davranışları düzelterek yanlış anlaşılmaları düzeltmektedir.  Davranış bilimleri sosyoloji, siyasi, psikoloji, toplumsal boyut gibi birçok bilim dalını oluşturmakta ve bunların davranışa nasıl yansıdığını açıklamaktadır. Davranış bilimleri eğitimi çok önemlidir kişinin insan ilişkisinin nasıl olması gerektiği hakkında yön göstermektedir.

İnsan davranışlarını etkileyen faktörler;

*Çevresel faktörler

*Kişinin sergilediği tutumlar

*İşletmenin yönetim şekli

*Fiziki çevre gibi kişinin davranışını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.