Firmanı Ekle

Kişilik Bozukluğu Nedir Nasıl Tedavi Edilir

  • 21.04.2021
  • 0

KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kişilik bozukluğu çevreye karşı sorunlar yaşaması, iç dünyasında sorunlar yaşaması, inşalarla iletişim kurma biçiminde sorunlar yaşaması gibi faktörler kişilik bozukluğunu oluşturmaktadır. Kişilik bozukluğunda sorunlu davranışlardan dolayı karşısındaki kişiye tutarsızca davranmasına yol açmaktadır. Kişilik bozukluğu yaşayan kişiler genellikle sorunlarını kabullenmedikleri için karşısındaki kişiyi hep suçlamada bulunurlar. Veya tam tersi bir durumda olabilir bazı durumlarda tamamen kendilerini suçlarlar. Kişilik bozukluğu belirtileri; kendine ve çevreye zarar verme isteği, yoğun tekrarlayıcı cümleler, çaresizlik, umutsuzluk, gibi olumsuz sebepler görülmektedir.

Kişilik bozukluğu nedenleri;

*Genetik kaynaklı olabilmektedir.

*Aile ortamındaki bozukluklar kişilik bozukluğuna neden olmaktadır.

*Hayatında olan bir kişinin acı kaybı kişinin psikolojisi üzerinde bozukluklara yol açması

*Çocukluk döneminde yaşanan travmalar

*Beyin yapısındaki farklılıklar

*Güvensiz insanların ortamı

Çoklu kişilik bozukluğu; bu kişilik bozukluğunda kişinin kafasında birden fazla kimliğin oluşması durumudur. Her kimliğin farklı karakteri ve fikirleri vardır bu karakterlerin tek bir kişi üzerinde toplanmasıdır

Çoklu kişilik bozukluğu belirtileri;

*Bu sorunu yaşayanlarda depresyona bağlı olarak pasiflik, bağımlılık, suçluluk duygusu gibi özelliklere sahiptir.

*Kendine zarar verme eğiliminde bulunurlar

*Ruh halleri çok kısa süre içinde değişebilir diğer kimliklerine hemen dönüş yapabilirler.

*Geçmişe yönelik büyük hafıza kayıpları yaşarlar.

Bipolar kişilik bozukluğu nedir; ruh halinde bulunan hızlı ve aşırı değişikliklerdir. Bipolar kişilik bozukluğu çift ruhlu olma durumu olarak da tanımlanır. Hastalığın belirtileri;

*Unutkanlık yaşama

*Yaşadığın ortamdan uzaklaşma isteği

*İştah sorunları yaşama

*Uyku düzensizliği

*Bazı şeylerden keyif alamama durumu

*Kendini değersiz hissetme durumu

*Ümitsizlik durumu gibi birçok durumları bipolar kişilik bozukluğu belirtilerini oluşturmaktadır. Bu hastalığın evresi ilerlemeden tedaviye başlanması gerekir.  

Kişilik bozukluğu tedavisi; tedavi yöntemi kişinin durumuna göre değişmektedir. Psikiyatristler tarafından yapılmaktadır. Bazen ilaç ile bazen de seanslar ile hastalıklar tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların tedavisi bazen uzun sürmektedir. İlaç olarak anitdepresan yatıştırıcı ilaçlar kullanılmaktadır.