Firmanı Ekle

Zeytinyağı Nedir Özellikleri Nelerdir

  • 17.08.2021
  • 0

 

Geçmişten günümüze tat ve aroma olarak hiçbir bozulma olmaksızın aynı lezzeti ile sofralarımızda yer almaktadır. Zeytinyağının yemeklerde kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaktadır. Yapmış olduğumuz yemeklere oldukça tat vermektedirler. Zeytinyağının pişmiş olarak ve çiğ olarak da vücudumuz için oldukça yararlı olmaktadır. Günümüzde zeytinyağı satışı oldukça fazla olmaktadır. Orijinalinden fark edilmeyen sahte zeytin yağlarını fark etmemiz mümkün mü, zeytin yağı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Alacak olduğunuz zeytinyağının ambalaj olarak cam şişede olması zeytinyağı içerisinde bulunan minerallere zarar verilmesini önlemektedir. Plastik şişeler ile satışa sunulan zeytinyağlarından kaçınmanız doğru karar olacaktır. Ambalajlama ürünlerinde plastik ambalajlardan sadece zeytinyağı olarak değil satışı gerçekleşen tüm plastik ürünlerini almamaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Nostalji havası verilen cam şişe kapaklarında mantar kullanımında oldukça yaygınlaşmaktadır. Mantar kapak kullanılan zeytinyağı şişelerini satın alıp kullanmamız sağlıklı olmamaktadır. Zeytinyağlarında sarıdan biraz koyu renge sahip bir renge sahiptir, sarıdan daha açık veya daha koyu olan zeytinyağları orijinal olmamaktadır. Güvenli bir şekilde kapaklanan ürünleri almanızda fayda olacaktır.

Cam şişelerin yeşile yakın kaplanması sızma zeytinyağlarının rengini orijinale yakın çevireceğinden dolayı cam şişelerinin kaplanmış olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğrudan güneş ışığına maruz kalan ve bekletilen zeytinyağlarını almamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Güneşte bekletilen zeytinyağlarında tat, koku ve aroma değişikliği olmaktadır.

Almış olduğunuz zeytinyağının dönemlik hasattan olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Zeytinyağı ve zeytin ürünleri dönem olarak taze bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

Yemeklerde ve kahvaltı sırasında kullanmış olduğumuz ve kullanmamız gerektiğini söyleyen üreticiler natürel zeytinyağının asidik olarak diğer zeytinyağlarına göre fazla olması vücudumuz için gerekli olan besin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Tüketilmesi ile faydalı olan natürel zeytinyağı belirli yağlar ile karışıldığı zaman vücut kremi olarak da kullanılmaktadır. Saçlarımızın beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan natürel zeytin yağını saçlarımız için haftada bir kere saçlarımıza sürmemizde saçlarımızın bakımını ve yağlanmaya, kepeklenmeye karşı önlem almış olmaktadır. Natürel zeytinyağını hazırlamış olduğunuz salata çeşitlerinde güvenli bir şekilde kullanmanız mümkün bir hal almaktadır. Günümüzde son zamanlarda görülen ve fazla tüketilmemek şartı ile natürel zeytinyağını haftada birkaç kez bir çay bardağını doldurup sabah aç karna içmemizde fayda olacaktır.

Orijinal zeytinyağların kış aylarında donma gözükmektedir bu gerçekleşen donma olması gereken bir şeydir. Zeytinyağı çeşitlerini muhafaza ederken dikkat etmemiz gerekenler; kuru, nem olmayan güneş ışığı almayan serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde muhafaza edilen zeytinyağlarında bozulma gözlenmektedir.

 

Peki vücudumuz için faydalı olan tüketilmesi gerekli olan zeytinyağının özellikleri nelerdir?

Tat ve koku bakımından diğer bitkisel yağlara göre eşsiz olan tatları sayesinde yemeklerde, salatalarda, kahvaltılık ürünlerin tüketilmesin de, ve çiğ olarak tüketilmesinde oldukça fayda vardır.

Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan zeytinyağlarını pamuklu kumaş kullanarak yara üzerinde bekletilmesi fayda sağlayacaktır, kırılan kemiklerin kaynamasını hızlı bir şekilde sağlayan zeytinyağlarını kırık olan veya burkulan kısma sürüp güneşte bekletilmesinde sağlamış olduğu yarar oldukça fazladır.

Yara izlerinin kapanmasında önemli bir yere sahip olan zeytinyağları sağlıklı bir şekilde uygulanması oldukça yararlıdır.

Yüksek oranda sahip olduğu mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde önemli bir şekilde rol oynamaktadır.