Firmanı Ekle

Levhaların Kullanımı Ve Önemi

  • 18.08.2021
  • 0

Uyarıcı levhalar tehlikeli alanlarda durumu levha ile insanlara anlatan ve anlatmış olduğu ikazlar doğrultusunda insanların sağlıklı bir şekilde dinlemesi ve uyulması gereken kurallara uyması gerekmektedir. Uyarıcı levhalar birçok iş sektöründe karşımıza çıkmaktadır. Uyarıcı levhaların dikkate alınması ve dikkate alınması durumunda sağlığımız için tehdit olan unsurların en aza indirgendiğini bildirmekte fayda olacaktır. Hayatımızda karşılaştığımız levhaların anlamlarını iyi kavramamız gerekmektedir. Levhaların üzerinde yazılan yazıları dikkate alarak hareket etmemiz gerekmektedir. Çocuklarımızın da aynı hassasiyeti göstermeleri için güzel bir şekilde nasıl davranması gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir.

İş levhaları ile günümüzde sık bir şekilde gitmiş olduğumuz yerlerde karşılaşmaktayız. İşyerlerine karşılaştığımız levhaların belirli renklere sahip olması ve bu renkler ile ne anlama geldiğini bilmemiz gerekmektedir. Renklerin ve anlamları aşağıda belirtildiği gibidir.

Kırmızı; yangın uyarısı olarak kullanılması ve bulunulan alanın güvenli bir alan olmadığını ve o alanda fala durmamamız gerektiğini bildiren renk olarak belirlemesini sağlamaktadır. Örnek olarak toplu kullanım alanında hastane, okul gibi devlet dairelerinde ve özel kurumlarda kullanılan yangın söndürme ekipmanları ve yangın söndürme vanasında kullanılan tehlike anında dikkat çekebilmesi için kırmızı renk kullanılan levha çeşitleridir.

Sarı; sarı renkli levhaların çalışma alanında görülmesi ile çalışanların ve işçilerin uyması gereken ve sürekli olarak dikkat edilmesi gereken levhaların renkleri belirtilmektedir. Örnek olarak baretini tak levhalarında ve bunun gibi durumlarda çalışanların görebileceği yerlerde sarı renkli olan levha çeşitleri ile belirtilmektedir.

Yeşil; yeşil renk levhaların güvenli bölgeye işaret edilen ve en önemlisi sağlık alanlarında kullanılan levha türleridir. Örnek olarak acil topl­anma alanı olarak belirtilen güvenli bölge levhalarında yeşil renk kullanılmaktadır.

Mavi; kişisel olarak dikkat etmemiz gereken levha türleridir.

 

 

Uyarı levhaları ne işe yarar?

Uyarı levhalarının kullanımı insan sağlığı için gerekli olan ikazların bulunduğu bir bütün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde uyarı levha kullanımı ne yazık ki zorunlu bir gereç veya sadece yapılması gereken bir gereç gibi kullanılması doğru olmamakla beraber bir zorunluluk olarak değil de insan sağlığı için önemli bir yere sahip olduğunu bilinçli bir şekilde bilip uyarı levhaların kullanımını dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Bu sayede çocuklarımıza ve uyman insanlara örnek olacak şekilde yaklaşmamız ve bu şekilde düşünmemiz gerekmektedir. Uyarı levhaları tehlike geldikten sonra uyulması gereken kurallar değil, tehlike anında uymamız gereken kurallar ve tehlike olabilmesi durumuna karşı aldığımız tedbirlerden oluşum sağlamaktadır. Bu uyarılarda dikkat edilmesi için ve dikkat edilmesi için kısa ve net kelimeler kullanılmaktadır.