Firmanı Ekle

Çim Nasıl Ekilir Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

  • 19.08.2021
  • 0

Bahar aylarının gelmesi ile bahçemizde yapmış olduğumuz değişikliklerden en önemlisi, bahçemizin havasını değiştiren çim ekimidir. Çim ekimini kimi zaman firmalardan yönlendiren çalışanların yaptığı veya kendi başımıza ekimini gerçekleştirmekteyiz. Çim ekiminde bir çok yöntem izlenmektedir. Kimi zaman etraftaki insanlardan duymuş olduğumuz yöntemler ile gerçekleştirdiğimiz zaman sağlıklı bir şekilde verim alamamaktayız, bu durumlar çimlerde seyrek bir şekilde çıkması, yoğunluğun tek bir noktada olması veya çimlerin hiç yeşermemesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaktayız. Ekilmiş olan çim tohumlarının sağlıklı bir şekilde filizlenebilmesi için doğru zamanın beklenmesidir, çim ekimi yağışın devam ettiği dönemlerde ekim yapılması çok fazla su tüketen tohumlar ölmektedir. O yüzden doğru zamanı bekleyerek çim ekiminin doğru zamanda gerçekleşmesi ve o zamanın beklenmesi önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemiz şartları altında ekilecek olan çim tohumlarının ekim ayının 3. haftasında parçalı bulutlu bir havada ekilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 Çim tohumlarının ekimini gerçekleştireceğiniz toprak üzerinde yabani ot çok bitmişse toprağın değiştirilmesi ve önceki toprağın o bölgeden uzaklaştırılması gerekmektedir. Değiştirilmesi sırasında yabani otlardan kök parçalarının olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde su ile buluşan yabani kökler hızlı bir şekilde çoğalmaya başlamaktadır. Çim ekilecek toprak veya toprak çeşitlerinin temiz olmasına özen göstermemiz gerekmektedir. Toprak ne kadar sağlıklı olursa ekmiş olduğumuz çimin daha sağlıklı bir şekilde filizlenebilmesini sağlayabiliriz. Sarın almış olduğumuz toprağı yüzeye sermeden önce ince tabaka şeklinde kömür serilmesinde fayda sağlayacaktır. Kömürler sayesinde ekmiş olduğunuz çimin fazla su tüketmesi sorunu ortadan kalmaktadır. Toprağı tırmık ile güzel bir şekilde yüzeye eşit ve düz olacak şekilde yaymanız gerekmektedir. Her yere eşit olarak dağıtmış olduğunuz çim tohumlarının üst yüzeyini çim gübresi ile topraktan elde etmiş olduğumuz karışımı yaymamız gerekmektedir. Çim gübresi sayesinde toprak hava alacak ve filizlenme süreci en aza indirilmesi sağlanacaktır. Sulama olarak akşam saatlerinde sulama yapılması toprağın dinlenebilmesi ve tohumların dinlenmesi açısından önemli rol oynamaktadır. İki günde vereceğiniz su çim tohumları için gerekli olan besini sağlayacaktır.

Bu işlemler size zaman kaybı olacaksa rulo çim satışı yapan firmalardan hazır çimler ile gerçekleştirmeniz mümkün bir hal alacaktır. Rulo çimler zamandan tasarruf edebilmek için önemli noktalarından bir diğeridir.