Firmanı Ekle

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir

  • 07.04.2021
  • 0

İNSAN KAYNAKLARI YÖNTEMİ NEDİR?

1800’li yıllar ile birlikte doğan sanayi devriminin sonuçları gereği ortaya çıkan sanayileşme üretim süreçleri insan yönetimini bir alana haline dönüştürmektedir. Frederick  winslow taylor bu alanda ilk uzman olarak bilinmektedir. İnsan kaynakları yönetimi alanından ders alınması gereken bir alan olmakla birlikte işletme biliminin de alt dallarından biridir. Peki öyleyse insan kaynakları yönetimi nedir? Bu sorunun cevabını kısaca şöyle özetleyebiliriz. İnsan kaynakları yönetimi, en baş amacı işletmelerin, şirketlerin stratejilerini ve amaçları doğrultusunda planlama yapar. Daha sonra işletmelerde işe alınan insan özelliklerini, daha iyi bir insan kaynağı alımını, var olan insan kaynaklarını daha iyi bir şekilde nasıl kullanılacağını yöneten sürecin bütünü olarak görebilmekteyiz. İnsan kaynaklarını şirketlerde ayrı bir yere koymaktansa tüm çalışanlar ile sürekli iletişim halinde olan bir merkez olarak görmek daha mantıklı olacaktır. Özellikle birçok personelin çalıştığı büyük şirketlerde insan kaynakları yönetimi çok büyük önem arz etmektedir. Personel analizi yapmak, personelin bilgisini, tecrübesini, kişiliği belirlemek gibi görevleri de bulunmaktadır. İnsan kaynakları yönetimini yapan kişiler işe alımını sağladığı çalışanlarının işe başladığı süreçten başlayarak isten ayrıldığı sürece kadar tüm süreci yöneterek bunu en alt kademedeki çalışandan en üst kademedeki çalışana kadar takibini yürütmelidir. İnsan kaynakları aynı zamanda personellerin kişisel sorunları ile, iş motivasyonları ile, iş arkadaşları arasındaki ilişkiye kadar her çeşit özel işlerle de uğraşmaktadır. İnsan kaynakları sadece bordro, maaş, yıllık izin gibi konuların dışında bu gibi konularla da ilgilendiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu yönden insan kaynaklarına iş alımı yaparken hem bu konuda eğitim almış hem de psikolojik yönden verimlilik sağlayabilen bireyler arasından seçim yapılmalıdır. İnsan kaynaklarını üç başlık halinde inceleme sağlayabiliriz;

İşe Alım; insan kaynaklarının başlıca görevlerinden hatta en önemli görevlerinden biri de bu işe alım hizmetidir. Özellikle doğru ve tecrübeli çalışan almak bu yönden çok önemlidir.

Performans Yönetimi; iyi bir çalışanı işe almakla birlikte performans yönetimini de iyi sağlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda ‘yetenek yönetimi’ olarak da bilinmektedir.

Personel Yönetimi; personellerin özel bilgilerinin tutulması, izin günlerinin takip edilmesi, maaş ve avans gibi işlemlerin tümüne denilmektedir.