Firmanı Ekle

Geri Dönüşüm Nedir, Geri Dönüşüm Faydaları Nelerdir

  • 09.04.2021
  • 0

GERİ DÖNÜŞÜM NEDİR, GERİ DÖNÜŞÜMÜN FAYDALARI NELERDİR

Geri dönüşüm nedir? Kısaca açıklayacak olursak geri dönüşüm, kullanılmış ya da bir daha kullanımı sağlanmayacak ürünlerin yeniden işlenebilmesi ve tüketiciye sunulmasıdır. Günlük hayatta birçok geri dönüşüm maddelerini görebilmekteyiz; cam şişeler, plastik şişeler, kağıt ve pil gibi bir sürü kullanım süresi dolmuş geri dönüşüm maddesi sayabilmekteyiz. Geri dönüşüm işlemleri artık kullanımı sağlanamayan ürünlerin ve atıkların yeniden dönüştürülmesi işlemi olarak da görebilmekteyiz. bu şekilde atık maddeler ikinci bir hammaddeye dönüştürülebilmektedir. Geri dönüşümün asıl amacı kaynak tüketimini azaltarak kullanılmış kaynakları da fiziksel ve kimyasal yollar ile tekrar doğaya sunmaktır. Bu yönden çevreye çok büyük katkısı olmaktadır. Geri dönüşüm faydaları nelerdir diye soracak olursanız en başta doğayı korur, ekonomimizi korur, ülke ekonomisine büyük katkı da bulunarak kalkınmamızda rol oynar, hava kirliliği ve su kirliliğini önlemek gibi faydalarının dışında enerji tasarrufu sağlar, çöp miktarının azalmasını sağlamak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısından bahsedecek olursak;

*Atık azalmasına yardımcı olarak, israfın önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

*Hammadde tüketiminin kullanımını en az seviyeye düşürmektedir

*İhtiyaç dışında enerji tasarrufunu önüne geçmektedir ve başka ülkelerden ithal edilen ürünlerin masraflarını belirli bir düzeyde azaltmaktadır.

Peki geri dönüşümü sağlanan ürünler nelerdir?

Genel olarak herkesin bildiği geri dönüşüm ürünleri kağıt, cam ve metal parçalarıdır. Bunun dışında da günlük hayatta pek de duymadığımız geri dönüşüm maddeleri bulunmaktadır; hurda malzemeleri, alüminyum, bakır, sarı hurda, motor yağı, tekstil parçaları ve bazı elektronik ürünleri geri dönüşüm ile doğaya döndürebilmekteyiz.

Geri dönüşüm nasıl yapılır?

Çevremizde atık maddelerini atık kutusuna atabilmekteyiz. Bulunduğumuz semtte, mahallede, hastanelerde veya avm gibi yerlerde atık maddelerine özel ayrılmış kutuları kullanabiliriz. Her maddeye özel geri dönüşüm tekniği kullanılmaktadır. Mesela kağıt geri dönüşüm işleminde, kağıdı en başta su içerisinde liflerinden ayrıştırarak dönüştürülmektedir. Fakat atık kağıtlar sürekli geri dönüşüm işlemleri ile bizlere dönüşü olmaz elbette. Çünkü her geri dönüşümde kağıt liflerinin yapışması için madde kullanımı gerekmektedir ve sürekli madde ilavesi yapılmak zorunda kalınmaktadır. Tam bu noktada her maddeye özel geri dönüşüm teknikleri ilerleyen teknoloji ile değişerek gelişmektedir.