Firmanı Ekle

Enstrüman Çalmak Nasıl Öğrenilir

  • 12.04.2021
  • 0

ENSTRÜMAN ÇALMAK NASIL ÖĞRENİLİR

Enstrüman çalmak başta insanların gözüne çok büyük gelmekte ve onları korkutmaktadır. Boş zamanlarınızı en keyifli hale getirebilmek için mutlaka bir enstrüman bilmeniz sizlerin yararına olacaktır. Doğru bir eğitim alarak ve doğru enstrüman seçimi yaparak bu konuda son derece başarılı olabilirsiniz. Hangi enstrüman ile çalmaya başlanmalı veya hangi enstürmana daha yatkın olduğunuzu veya hangi enstürmanı çalmak için daha çok istekli olduğunuz anlamak için bu yazıdan yararlanabilirsiniz.

Piyano Çalmak

Piyona insanlar tarafından ilk seviyede öğrenilen ve ilk seviye için en çok tercih edilen enstrümanlardan biridir. Bu enstrümanı öğrenmek için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Gitar Çalmak

Gitar da başlangıç seviyesi için uygun bir enstrüman seçimi olacaktır. Gitar aynı zamanda her türlü müzik kültürü ile uyumlu olduğundan sizlere birçok avantajı sağlayacağından şüpheniz olmasın. Hele ki şu popüler kültür ile birlikte gitarın önemi daha büyük bir yer kaplamaktadır.

Klasik Enstrümanlar

Klasik enstrümanlar arasında en çok bilinen kemandır. Bu enstrümanlar her ne kadar klasikleşmiş olsalar da popüler kültür enstrümanlarında yer almamaktadırlar. Eğer sizlerin amacı etkileyici bir müzik tarzı ile itibar sahibi olmak ise keman gibi çeşitli klasik enstürmanlarını tercih etmelisiniz.

Diğer Enstrümanlar

Piyano, keman veya gitar gibi enstrümanlar değilse başlangıç olarak daha az rağbet gören enstrümanları seçebilirsiniz. Tropmet, trampon, tuba ve barito, ney gibi müzik aletlerini de seçenekler arasından tercih edebilirsiniz.

İlgi duyduğunuz alanlar vurmalı çalgı aletleri ise davul veya darbuka gibi aletleri tercih edebilirsiniz. Enstrüman çalmak konusunda daha başarılı olmak için pek çok enstürman çalma denemesine yönelebilirsiniz. Hangisinin size uygun olduğunu bu şekilde de öğrenebilirsiniz. Fakat bu alanda uzman kişilerin ilk önerileri piyano, keman ve gitar gibi çalgı aletlerinden başlamanın daha iyi olduğunu vurgulamaktadırlar.

Doğru enstrüman seçimi;

Karar vermeden önce denemekten korkmayın, telli çalgıların mı, klavyeli çalgıların mı, nefes ile çalınan çalgıların mı size daha çok keyif verdiğini deneme yöntemi ile kavrayabilirsiniz. Bir müzik kursu seçimi yaprak zevkinize uygun veya ilk çalmak istediğiniz enstürman paylaşımında bulunarak onunla başlayabilirsiniz. Ya da herhangi bir müzik aletlerinin olduğu ortamlarda bulunabiliyorsanız oralardaki aletlerden yararlanabilirsiniz. Vücut yapınızı gözden geçirerek boy ve kilo ölçüleriniz herhangi bir fiziksel engelinize göre enstrüman seçimi yapmalısınız. Eğer kısa bir boya sahipseniz ağır bir enstrüman çalmak sizleri zorlayacaktır. Elleriniz ve parmaklarınız küçük ise bu da herhangi bir enstrümanda sorun yarabilmektedir. Özellikle enstrüman seçiminde dikkat etmeniz gereken enstrümana ulaşabilme ve hep pratik yapabilmektir. Uygun koşullarda kursta öğrendiğiniz enstrümanı ev de veya yaşam alanınızda pratiğe dönüştürecek bir alet seçimi yapmalısınız.

Enstrüman çalmanın faydaları;

*El ve göz koordinasyonunu tam olarak sağlama

*Hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır

*Duygusal sağlığın korunmasına yardımcı olmaktadır.

*Anlama becerisinin arttırır ve kuvvetlendirir.

*Ticarete dökerseniz sizlere bir ek gelir kaynağı sağlar

*Sosyalleşmeye olanak sağlar

*Matematik becerisini arttırır.

*Odaklanmayı sağlar, konsantrasyonu arttırma

*İşitme yeteneği güçlenir

*Yeni fikirleri ve kültürleri tanıma

*Yaratıcılığı artırma

*Stresi en az seviyeye indirgeme

Gibi faydaları ile insanlar kendilerine yeni alanlar keşfederek gelişime açık hale gelmektedirler.